Basketball awards come early

Tristan WheelerManjimup-Bridgetown Times
Emma Watts was the runner-up Fairest and Best in the women’s division.
Camera IconEmma Watts was the runner-up Fairest and Best in the women’s division. Credit: Tristan Wheeler/Manjimup-Bridgetown Times, Tristan Wheeler

Due to COVID-19, the Bridgetown Basketball Association has finished the season early, awarding championships according to the league table after each team had completed 12 rounds.

The individual awards presented include coach’s awards for the junior grades, as well as fairest and best and runner-up fairest and best for all grades.

Additionally, a junior umpiring award was presented.

Results

Mott Family Junior Umpiring Award

Winner: Maddi Doust.

Sub Junior Girls

First Place Medal: Rovers.

Runner-Up: Braves.

Fairest and Best: Tess Boswell, Warriors.

Runner-Up: Gypsy Barton, Vikings.

Braves Coach’s Award: Jill Baker.

Saints Coach’s Award: Abbey James.

Warriors Coach’s Award: Tessa Boswell.

Rovers Coach’s Award: Eva Henderson-Mott.

Sub Junior Boys

First Place Medal: Braves.

Runner-Up: Rovers.

Fairest and Best: Luke Hallett, Rovers.

Runner-Up: Saxon Halsey, Crusaders.

Braves Coach’s Award: Smith Beswick.

Warriors Coach’s Award: Henry Ralston.

Rovers Coach’s Award: Declan James.

Buccaneers Coach’s Award: Blake Giblett.

Crusaders Coach’s Award: Khaiden Robertson.

Junior Girls

First Place Medal: Braves.

Runner-Up: Rovers.

Fairest and Best: Carla Ward, Braves.

Runner-Up: Bonnie Butler, Vikings.

Braves Coach’s Award: Lucy Hide.

Saints Coach’s Award: Sara James.

Warriors Coach’s Award: Halle Taylor.

Rovers Coach’s Award: Amelia Henderson-Mott.

Vikings Coach’s Award: Grace Henderson-Mott.

Junior Boys

First Place Medal: Saints.

Runner-Up: Warriors.

Fairest and Best: Jayden Doust, Saints.

Runner-Up: Cody Ward, Vikings.

Braves Coach’s Award: Lynus Butler.

Saints Coach’s Award: Levi Nichols.

Warriors Coach’s Award: Seth Van De Griend.

Vikings Coach’s Award: Cody Ward.

Women

First Place Medal: Sharks.

Runner-Up: Cyclones.

Fairest and Best: Carla Ward, Cyclones.

Runner-Up: Emma Watts, Sharks.

Men

First Place Medal: Blazers.

Runner-Up: Braves.

Fairest and Best: Caleb Van De Griend, Blazers.

Runner-Up: Shane Culverwell, Talison Li-ions.

Get the latest news from thewest.com.au in your inbox.

Sign up for our emails